Expedice Shisha Pangma 2004I když se Shisha Pangma nalézá nedaleko od obvyklých horolezeckých tras v Himálaji, byla ze všech osmitisícovek zdolána jako poslední. Jako první na jejím vrcholu stanula dne 2. května 1964 čínská expedice, jejímž vedoucím byl Xǔ Jìng. Jelikož leží celá hora v Tibetu, byla pro cizince nepřístupná až do roku 1980. V ten rok ji čínské správní úřady zpřístupnily a na jejím vrcholu mohli stanout Němci a poté Rakušané.

Deset let poté k ní s mezinárodní expedicí přichází první český horolezec. Josef Rakoncaj a ostatní členové vystoupí severní stěnou na centrální vrchol, vysoký 8013 metrů. Odtud teprve míří trasa, která vede po extrémně ostrém hřebeni, až na nejvyšší bod Shisha Pangmy. Hlavní vrchol sahá až do 8046 metrů.

Zdeněk Hrubý, Radek Jaroš, Petr Mašek a Martin Minařík se na expedici, kterou nazvou High Point Shisha Pangma 2004, dohodnou v hospodě. Pro zkušený tým je lákavé mířit na obtížnou horu, která od všech žádá hodnotný sportovní výkon. Šiša Pangma ie v tomto ohledu ideální cíl.

Její hlavní vrchol čeští horolezci dosud nevylezli. Nevede tam snadná cesta. Většina expedic se vydává klasickou čínskou cestou v jejích několika variantách, která vede severním hřebenem.
Dvoukilometrová jihozápadní stěna, kterou zvolila expedice je příhodná pro lehký alpský styl. Také aklimatizace je atypická. Slezení nedalekého kopce, který se jmenuje lce Tooth, tedy Ledový zub, měřící 6000 metrů představuje český prvovýstup. Výstup na druhý „aklimatizační“ vrchol Pungpa Ri vysoký 7500 metrů přerušili ve výšce nad 7000 metrů a přesunuli se do stěny Shisha Pangmy.

Výstup Radka Jaroše, Zdeňka Hrubého, Martina Minaříka a Petra Maška z 9. října roku 2004 britskou cestou jihozápadní stěnou alpským stylem byl oceněn Českým horolezeckým svazem jako výstup roku. Radek Jaroš a Petr Mašek se ve vrcholové části odklonili od britské cesty a poslední stovky metrů vystoupili mixovým žlabem přímo na hlavní vrchol. Shishapangma byla poslední osmitisícová hora na jejímž hlavním vrcholu do té doby Češi nestáli.

Více informací

Kamera Radek Jaroš, Petr Mašek
Střih Rostislav Havlíček

Nguồn: https://arabsn.net/

Xem thêm bài viết: https://arabsn.net/category/giai-tri

2 thoughts on “Expedice Shisha Pangma 2004

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *